Žmogaus psichologija Norseman Xtreme triatlone

2018-09-25
Vienos sunkiausių triatlono varžybų pasaulyje – Norseman, patikrina žmogaus kūno galimybių ribas. Oslo Universiteto psichologas, 12 kartų finišavęs šiose varžybose Jonny Hisdal, turi savo nuomonę apie tai, ką reiškia dalyvauti tokio lygio varžybose. 
 
Paklauskite Jonny Hisdal apie Isklar Norseman Xtreme triatloną ir gausite sąžiningą atsakymą. Jis turėtų žinoti viską - jis ne tik baigė lenktynės 12 kartų, kaip psichologas Jonny taip pat tiria kas vyksta su žmogaus kūnu tokių varžybų metu. 
 
"Dauguma jūsų biologinių žymių (cheminės medžiagos, molekulės ir hormonai, esantys kraujyje, nurodantys įvairias ligos formas) yra arti maksimumo, kai pasiekiate finišo liniją", - sako jis. "Jei gydytojas iš karto ištyrė kraują, atrodytų, kad tikrai sergate arba turite širdies ir inkstų nepakankamumą".
 
Geros naujienos yra tai, kad nerimą keliantis biologinių žymių profilis trunka neilgai. Sekančią dieną po lenktynių biologinės žymės jau pradeda atsistatinėti. Jei jus tikrai sergate, biologės žymės liks to paties lygio.
 
Rugpjūčio 4 dieną vykstančių varžybų metu Hisdal ruošiasi surinkti daugiau nei 40 dalyvių kraujo mėginius iškart jiems finišavus. Tikslas  - išsiaiškinti, koks yra normalus kraujo lygis po tokių ekstremalių varžybų. Jis taip pat dalyvavo tyrime, kuriame apžvelgiamos plaukimo šaltame vandenyje galimybės ir limitai - lenktynėse yra 3,8 km plaukimas fiorde, kurio vandens temperatūra svyruoja nuo 13 iki 15,5 ° C.
 
Norėdami pasiekti finišo liniją Norseman triatlonas reikalauja daugiau nei fizinės ištvermės. "Taip, tai reikalauja labai gero fizinio paruošimo ir ištvermės, - sako Hisdalas, - taip pat daug psichologinės ištvermės, varžytis tiek daug valandų. Vidutiniam sportininkui įveikti šias varžybas užtrunka apie 14-15 valandų. "
 
Hisdal taip pat yra komandoje, atsakingoje už dalyvių saugumą ir neseniai baigė varžybas kartu su likusia komandos dalimi - tai buvo jo dvyliktas kartas Norsemen. Jis pirmą kartą varžėsi lenktynėse kaip sportininkas 2005 m. ir tai darė penkerius sekančius metus. Po to prisijungė prie lenktynių organizatorių komandos.
 
"Plaukimas yra lengviausia dalis, kurią kiekvienas turi sugebėti sėkmingai atlikti", - sako jis. "Vidutiniškai atletai vandenyje praleidžia 1,5 val. - tai yra ilgas laikas, jei nesi pasiruošęs".
 
"Po to šoki ant dviračio ir važiuoji 180 km, sukildamas 3000 vertikalių metrų. Jei nesi važiavęs panašiais kalnais, tai padaryti neįmanoma. Tada bėgi 25 km lyguma, o likusius 20 km -  į kalną su 2000 m sukilimo. Tai žiauru. "
 
Kai kurie žmonės, sako jis, pasiduoda vos prasidėjus lenktynėms. Kiti – nuplaukę vos 1000 m, o kai kurie – dviračiu kildami įkalnėmis. Tačiau dauguma pasiekia finišą, atidavę savo kraują, prakaitą ir ašaras trasos reljefui. "Didžiausia problema yra tai, kad žmonės treniruojasi per daug", - sako jis. "Beveik visi persitreniruoja".
 
Norseman triatlonas atliko pagrindinį vaidmenį populiarinant triatloną Norvegijoje. Iki šių varžybų, kurios prasidėjo 2003 m., šalyje buvo sunku rasti triatlono atletų, tačiau prieš pirmąjį Norseman 2003 m. triatlono klubai pradėjo burtis į bendruomenę. Pirmais metais varžybose dalyvavo vos 20 atletų. Šiuo metu per 4000 sportininkų iš viso pasaulio varžosi dėl 280 starto vietų.
 
"Priežastis, kodėl aš tai darau, yra neapsakoma patirtis ir tai suteikia man motyvacijos treniruotis ir išlikti formoje", - sako Hisdal. "Tai nėra paprastos varžybos; tai daugiau kaip nuotykis ar kelionė. Keliauji per kvapą gniaužiančias vietas, taip pat psichologija; keliauji labai žemai, kad paliktum labai aukštai ".
 
5 Hisdal patarimai "Isklar Norseman Xtreme" triatlonui:
 
1. Treniruokitės kalnuose
"Būtina treniruotis važiuoti ir bėgti kalnais, nes lenktynėse bendrai sukilsite 5000 m."
 
2. Naudokite šaltą vandenį
"Būtina treniruotis plaukti šaltame vandenyje. Varžybos neturėtų būti pirmas kartas, kai lipsite į tokį šaltą vandenį, kitaip tai pridarys problemų“.
 
3. Ilgesnės treniruotės
"Svarbu turėti keletą ilgų bent 6-7 val. trukmės treniruočių žinotumėte, kad būtumėte pasiruošę varžyboms."
 
4. Žinok ką ir kada valgysi
"Turi valgyti ir gerti visų varžybų metu. Ką turėtum valgyti, kada ir kiek, turi įvertinti ir suplanuoti iš anksto. 
Tai labai individualu. Turi žinoti, ką tavo kūnas toleruoja. "
 
5. Varžybose naudok sportinį laikrodį
"Išmok valdyti savo tempą su sportiniu laikrodžiu, pavyzdžiui naujojo Suunto 9. Svarbiausia - nepradėti sunkiai. Jei perspausi pirmas valandas - kentėsi likusias varžybas“.
 
"Aš naudoju sportinį laikrodį ir seku širdies ritmą norėdamas įsitikinti, kad nejudu per daug intensyviai. Žinau savo maksimalų toleruojamą širdies ritmą ir jei jį pasiekiu, šiek tiek sulėtinu. Labai lengva perspausti pradžioje, kai žmonės tave bando lenkti. Starte esi apakintas adrenalino ir negali pasikliauti savo jausmais. Jautiesi labai stiprus, bet staiga nusileidžia inkaras ir baigta. Sportinis laikrodis padeda tai suvaldyti - tik įsitikink, kad tavo laikrodžio baterijos užteks iki varžybų pabaigos. 
 
Straipsnis parengtas pagal suunto.com